Ceza-avukati-bursa

Bursa ceza avukatı, Bursa ilinde bulunan savcılık ve ceza dosyaları kapsamında yardıma ihtiyaç duyan kişilere hukuki destek vermektedir. Gerek şikayetçi gerek ise de sanık konumunda bulunan kişilerin şikayet, savunma ve delil toplama gibi işlemleri başarılı bir şekilde yerine getirilmektedir.

Bursa Ceza Avukatları

Bursa ceza avukatlarının önemi dosyadaki usule aykırı işlemlerin tespitinde ön plana çıkmaktadır. Bursa ceza avukatlarının öncelikle yapması gereken şey dosyayı incelemektedir. Özellikle savcılık aşamasında birçok hukuka aykırı işlem yapıldığına şahit olunmaktadır. Usulüne uygun alınmamış bir ifadenin, mahkeme aşamasında geçersiz hale gelmesi söz konusudur. Örneğin alkollü araç kullanma nedeniyle hakkında işlem yapılan ve ceza dosyası açılan kişinin emniyetteki ifadesinin ne zaman alındığı oldukça önemlidir. Alkometreye üfledikten sonra kişinin eğer alkollü olduğu tespit edilirse ehliyetine el konulur ve cezai işlem uygulanır. Alkollü araç kullanma aynı zamanda trafik güvenliğini tehlikeye atma suçunu oluşturduğu için kişinin ifadesine başvurulmaktadır. Ancak bu ifade, aynı gece alınmış ise geçersizdir. Zira kişinin ifade verebilmesi için herhangi bir maddenin etkisinde olmaması gerekmektedir. Bu nedenle alkollü olduğu tespit edilen kişinin hemen devamında alınan ifadesinin geçersizliğini ileri sürmek gerekmektedir. Dosyadaki usule aykırı işlemlerin tespiti ve savunmada kullanılması için de Bursa ceza avukatı ile çalışılması son derece önemlidir.

Bursa Ceza Hukuku Avukatı

Bursa ceza hukuku avukatı, ceza alanında uzman olan ve Bursa’da sabit adresi olan avukatlara denmektedir. Faaliyet alanlarımızda, ceza hukuku ile detaylı bilgi verilmiştir. Ceza hukuku avukatlığı belki de en zor olan avukatlıktır. Zira söz konusu olan şey para veya bir malvarlığı değildir. Kişilerin hayatlarını ve özgürlüğünü doğrudan etkileyen bu alanda avukatlık faaliyeti yürütülürken çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Ceza alanında yapılacak bir yanlış bütün doğruları götürebildiği gibi bir doğru da tüm yanlışları silebilmektedir. Bu nedenle alanında uzman bir Bursa ceza hukuku avukatı ile çalışılması olası hak kayıplarının önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Bursa’da En İyi Ceza Avukatları

Bursa’da en iyi ceza avukatları, müvekkillerini en fazla tahliye ve beraat ettiren kişilerdir. Bunların sayısı oldukça azdır. Zira ceza alanında başarılı olmak ve tanınmak oldukça meşakkatlidir. En iyi ceza avukatı olarak faaliyet gösteren kişiler mahkemelerde yapmış oldukları savunmalar ile ön plana çıkmaktadır. Mahkemede iyi bir savunma ile beraat etme veya daha az ceza alma imkanı bulunmaktadır. Bu nedenle Bursa’nın en iyi ceza avukatı ile iletişime geçilmesi ağır ceza dosyalarında hayati önem taşımaktadır.

Bursa Ağır Ceza Avukatları

Bursa ağır ceza avukatları mesleklerinde son derece iyidir. Bursa’daki ağır ceza avukatlarının sayısı az olsa da nitelik anlamında çok iyi ceza avukatları bulunmaktadır. Ağır ceza avukatı olarak görev yapan kişilerin bu alanda en az 10 yıllık tecrübesi bulunması çok önemlidir. Zira gerek savunma hazırlanırken gerek ise de yargılama devam ederken karşılaşılacak ihtimallerin önceden öngörülmesi ve tedbir alınması hayati önem taşımaktadır. 

Bursa Ceza Avukatı Yorumları

Bursa ceza avukatı yorumları Google arama motorunda en çok aratılan konulardandır. Ceza avukatı ihtiyacı nedeniyle internette yapılan sorgulamalarda dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Öncelikle yorumların gerçek olup olmadığı konusuna şüphe ile yaklaşılmalıdır. Zira internette bulunan yorumların büyük çoğunluğu bot hesaplardan yapılmaktadır. Para vermek suretiyle reklam yapan bu kişiler hakkındaki iyi yorumların dikkate alınması, davalarda istenmeyen sonuçlar alınmasına yol açacaktır. Bu nedenle ceza avukatı yorumlarından ziyade, web site içeriğindeki ilgili makalenin okunması ve avukatla iletişime geçilerek tüm soru işaretlerinin giderilmesi elzemdir.

Bursa Ceza Avukatı Fiyatları

Bursa ceza avukatı fiyatları 2023 yılında artış göstermiştir. Enflasyonun artması ile birlikte tüm sektörlerde olduğu gibi bu sektördeki fiyatlar da yükselmiştir. Bursa ceza avukatı fiyatlarını etkileyen en önemli etken avukatlık asgari ücret tarifesidir. Bu tarifede ceza davalarında alınması gereken en az ücret belirtilmektedir. Bursa ceza avukatının da bu rakamlar altında bir fiyat vermesi mümkün olmamaktadır. Ceza davalarında fiyatlandırma, dosyanın zorluğuna göre değişmektedir. 2023 yılı için alınması gereken en az avukatlık ücreti, Asliye Ceza Mahkemesi için 9.200 Türk Lirasıdır. Ağır Ceza Mahkemesi için ise bu rakam 17.400 Türk Lirasıdır. Anılan bu rakamların altında bir anlaşma yapmak yasaklanmıştır. Bu nedenle ağır ceza avukatı olarak bakılacak dosyalardaki vekalet ücreti 17.400 TL’den başlamakta ve bir üst sınır olmaksızın dosyanın durumu, avukatın tecrübesi gibi faktörlerin etkisi ile artmaktadır.

Bursa Ceza Avukatı Tavsiye

Bursa ceza avukatı tavsiye de yine en çok merak edilen ve aranan konu başlıklarından biridir. Ceza avukatı ihtiyacı bulunan kişiler, yakın çevrelerinde güvendikleri biri olmaması durumunda bu şekilde internetten arayış içerisine girmektedir. Tavsiye olarak denilen şey aslında referanstır. Avukatlık mesleğinde, müvekkillerin referans olmasından dahi iyi bir reklam bulunmamaktadır. Bu nedenle müvekkil memnuniyeti son derece önemlidir. Ancak internette bulunan tavsiye yazılarının gerçekten uzak olduklarını söylemek yanlış olmaz. Zira kendi tanıtımını yapmak isteyen avukatlar tarafından tavsiye adı altında birçok yerde kendi lehine yorumlar yaptırılmasına sıkça rastlanmaktadır. Bu nedenlerle internetteki yorum ve tavsiyelerden ziyade, Bursa ceza avukatının kendi sitesindeki ilgili makalenin okunması ve iletişime geçilmesi, kişileri daha doğru bir sonuca götüreceği açıktır.

Bursa Ağır Ceza Avukatı

Bursa ağır ceza avukatı olarak, ağır ceza mahkemelerinde görülen tüm davaların takibi başarılı bir şekilde yerine getirilmektedir. Ağır ceza davaları, iddianamenin kabulü ile başlamaktadır. En önemli duruşma ilk duruşmadır. Zira ilk duruşmada sanığın ve avukatının savunmaları alınmaktadır. Akabinde deliller toplanmakta ve tanıklar dinlenmektedir. Ağır ceza davalarında 1 başkan iki üye olmak üzere toplamda 3 hakim bulunmaktadır. Hakimlerin yanında ise cumhuriyet savcısı bulunur. Duruşmadaki tüm taraflar yalnızca ağır ceza heyetinin başkanı ile iletişim kurmalıdır. Duruşma zaptının yazdırılması, sanıklara ve tanıklara soru sorulması, vekillerine söz hakkı verilmesi görevi yine heyetin başkanı tarafından yerine getirilmektedir. Ağır ceza heyetinin başkanı diğer iki üyeden daha kıdemli olduğu için onun dosya ile ilgili kanaati çok önemlidir. Uygulamada mahkeme başkanı tarafından verilmek istenen kararın diğer iki üye tarafından genellikle onaylandığını söylemek mümkündür. Bu nedenle ağır ceza duruşmasında yapılacak olan savunmanın ve hitabetin doğru bir şekilde oluşturulması gerekmektedir.

Ağır ceza savunması yapıldığı sırada delil sunulması mümkündür. Hatta bazı delillerin, savunma akışına uygun bir şekilde sırayla sunulması ciddi bir avantaj sağlamaktadır. Yani savunma içeriğinde beyan edilen bir hususun hemen akabinde delilinin de sunulması oldukça etkili olmaktadır. Yargılanan kişiler eğer tutuklu olarak bulunuyor ise savunmanın sonunda mutlaka tahliye talep edilmesi gerekmektedir. Ancak basmakalıp cümlelerle tahliye talep edilmesi genellikle çok işe yaramamaktadır.

Cezaevinde tutuklu olarak bulunan bir kişinin tahliyesi iki şekilde olmaktadır. Bunlardan ilki bihakkın tahliyedir. İkincisi ise adli kontrol şartıyla tahliyedir. Bihakkın tahliye, herhangi bir şarta bağlı olmaksızın serbest kalınması demektedir. Adli kontrol şartıyla tahliye ise ceza mahkemesi tarafından belirlenen şartlarda serbest kalınmasını ifade eder. Adli kontrolün birçok çeşidi bulunmaktadır. Uygulamada en çok karşılaşılanı ise imza atma yükümlülüğüdür. Sanığın belirli günlerde ikametine en yakın olan karakolda imza atması şeklinde olmaktadır. Adli kontrol kapsamında atılacak olan imzanın ne sıklıkla ve hangi günlerde olacağı ise ağır ceza mahkemesi tarafından belirlenmektedir. Belirlenen günlerde imza atılmaması halinde kolluk birimleri tarafından durum derhal ilgili ceza mahkemesine bildirilir. Mahkeme de bu durumda adli kontrol tedbirine aykırı davranışta bulunulması nedeniyle tutuklama kararı verebilmektedir. Anılan tüm bu aşamalarda da Bursa ağır ceza avukatının doğrudan katkısı olmaktadır. Özetle ağır ceza mahkemesinin alanına giren tüm davalarda en iyi ceza avukatı Bursa’dan hukuki yardım alınması son derece önemlidir.

Bursa Asliye Ceza Avukatı

Bursa asliye ceza avukatı, ağır ceza mahkemesinin görev alanına girmeyen suçlarla ilgili olan yargılamalarda vekil sıfatıyla bulunan kişidir. Asliye ceza mahkemesinde, ağır ceza mahkemesine göre nispeten daha az cezayı gerektiren suçlar hakkında kovuşturma yürütülür. Bazı durumlarda mevcut olayın hangi suçu içerdiği konusunda tereddüt olmaktadır. Zira aynı olay içerisinde birden fazla suçun bulunması oldukça normaldir. Bu suçlardan herhangi birisi ağır ceza mahkemesinin görev alanına giren suçlardan ise görevsizlik kararı verilir. Asliye ceza mahkemesinin görevsizlik kararı sonra dosya görevli olan ağır ceza mahkemesine gönderilir. Asliye ceza mahkemelerinde yargılanmak az ceza alınacağı anlamına gelmemektedir. Zira asliye ceza mahkemesinin görev alanına giren suçlardan bazıları oldukça yüksek cezalar içermektedir. Bu nedenle hak kayıplarına uğranmaması için Bursa ceza avukatından hukuki yardım alınması tavsiye ediyoruz.

Bursa Uyuşturucu Avukatı

Bursa uyuşturucu avukatı olarak aranma yapılsa da bu kelimeler yanlış anlaşılmaya sebebiyet verebilmektedir. Bursa uyuşturucu avukatından kasıt, uyuşturucu ticareti suçlarından yargılanan kişilerin avukatlığını yapan kişidir. Uyuşturucu suçları, Türk Ceza Kanunu’nda en yüksek cezaların düzenlendiği suçlardır. Cezalar yüksek olduğu gibi cezanın infazı da diğer suçlara göre oldukça zordur. Örneğin hırsızlık suçundan ceza alan kişi almış olduğu cezanın 1/3’ü yatar olarak hesaplanır. Ayrıca 3 yıl da denetimli serbestlik süresi vardır. Ancak uyuşturucu ticaretinden ceza alan kişilerin cezasının 2/3’ü yatar olarak hesaplanır. Ayrıca buradaki denetim süresi de 1 yıldır. Anılan hususlardan anlaşılacağı üzere özellikle uyuşturucu ticareti suçundan yargılanan kişilerin alanında uzman uyuşturucu avukatından hukuki yardım alması son derece önemlidir.

En İyi Ceza Avukatı Bursa

En iyi ceza avukatı Bursa ilinde en iyi savunmayı yapan, duruşmaları düzenli olarak takip eden, dilekçeleri güncel içtihatlara uygun düzenleyen kısaca mesleki tüm sorumluluklarını yerine getiren avukattır. İki çeşit savunma şekli bulunmaktadır. Birisi sözlü diğeri ise yazılı savunmadır. Asıl olan sözlü savunmadır. Zira cezada sözlü yargılama usulü uygulanmaktadır. Ancak bazı durumlarda sanıklar çok heyecanlı olmaktadır. Duruşmada kendisini sözlü olarak savunmasında sakınca bulunan sanıkların savunmaları yazılı olarak hazırlanır ve mahkemeye sunulur. Ancak en iyi ceza avukatı Bursa tarafından yapılacak olan savunmanın sözlü olarak yapılması daha faydalı olacaktır. Zira duruşma sırasında sunulan yazılı savunmanın aynı anda okunması çok düşük ihtimaldir. Bunun yerine sözlü olarak tüm savunmanın mahkeme heyetine iletilmesi daha doğrudur. Özetle kişilerin özgürlüğünü ilgilendiren ceza yargılamalarında en iyi ceza avukatı Bursa ile çalışılması olası hak kayıplarını engellemektedir.

Tevkil

Tevkil diye nitelendirilen bir kavram bulunmakta olup bu kapsamda avukatlar arası yardımlaşma yapılması amaçlanmaktadır. Gerek İnstagram gerek ise de Türkiye Barolar Birliği tarafından geliştirilen mobil uygulamalar aracılığıyla özellikle faaliyet gösterdiği şehirlerden farklı şehirlerde iş alan avukatların birbiri ile yardımlaşması amaçlanmıştır. Ancak mevcut ekonomik koşullarda yardımlaşma amacıyla kurulan bu platformlar adeta bir geçim kaynağı haline gelmiştir. Bu durum da aslında çok ciddi paralar kazanıldığı düşünülen avukatlık mesleğinin geldiği durumu gözler önüne sermektedir. Örneğin İzmir’de faaliyet gösteren ancak Bursa’da duruşması bulunan bir avukat bu uygulamalara Bursa ceza avukatı başlığı altında ilanlar vererek ücret karşılığında anlaşma sağlamaktadır. Ancak bu ücret Bursa ceza avukatının bazen yol parasını dahi zor karşılamaktadır. Buna rağmen yani akmasa da damlar mantığı ile hareket edilmekte ve mevcut ekonomik durum bu şekilde çalışan kişileri bir hayli zorlamaktadır.

Beraat Alan Avukat Bursa

Beraat alan avukat Bursa, bakmış olduğu ceza dosyalarında savunduğu kişilerin beraat etmesi sonucunda vatandaşlar tarafından avukata verilen isimdir. Beraat kararı, ceza yargılaması sonucunda suçluluğu ispatlanamayan kişiler hakkında verilmektedir. Masumiyet karinesi gereği kişiler suçsuz olduklarını ispatlamak zorunda değildirler. Aksine mahkeme tarafından sanığa yüklenen suçun işlendiğinin kesin olarak tespit edilmiş olması gerekmektedir. Ancak uygulamada farklı durumlarla karşılaşılmaktadır. Bu nedenle de beraat kararı alınması için savunmanın çok iyi yapılması gerekmektedir. 

Cezaevi Girdi Çıktı

Cezaevi girdi çıktı şeklinde arama yapan kişiler, almış oldukları hapis cezasının miktar itibari ile düşük olması nedeniyle kısa süreli cezaevine girip çıkacak kişilerdir. Bursa merkezde iki adet kapalı cezaevi, bir adet de açık cezaevi bulunmaktadır. Girdi çıktı işlemi iki türlü olmaktadır. Birincisi, doğrudan açık cezaevine girilmek suretiyle olur. Ceza miktarının çok düşük olması ve tekerrür hükümlerinin uygulanmaması durumunda kişiler, doğrudan açık ceza infaz kurumuna gitmektedir. Bu şekilde gidenler genellikle aynı gün serbest kalmaktadır. Daha doğrusu izinli sayılmaktadır. 2020 yılı itibari ile pandemi izni, infaz rejimine dahil olmuştur. Bu kapsamda açık cezaevine giden kişiler hakkında pandemi izni verilerek tahliye işlemleri gerçekleştirilir. İkinci durum ise doğrudan açık cezaevine gidemeyen kişilerin cezalarının infazıdır. Bursa kapalı cezaevinde bir süre yattıktan sonra açık cezaevine geçilmektedir. Ancak bu kapalı cezaevinde geçirilen süreler her mahkum için değişiklik göstermektedir. Bu sürelerin değişkenlik göstermesinin en büyük nedeni cezaevinin yoğunluğu ve müddetnamenin düzenlenmesidir. Kişilerin ne kadar hapis yatacağı, infaz savcılığı tarafından düzenlenen müddetnamede yazmaktadır. Bu evrak gelmeden hükümlünün açık cezaevine geçmesi veya tahliye olması mümkün değildir. Ancak bu süreçlerin sıkı takip edilerek işlemlerin hızlandırılması mümkündür.

Bursa İfade Avukatı

Bursa ifade avukatı, bir suça karıştığı iddiasıyla şüpheli olarak bulunan kişilerin savcılıkta veya savcının talimatı ile emniyet ve jandarma karakollarında beyanlarının alınması sırasında yanında bulunan avukata denmektedir. Bir olay ile ilgili olarak alınan ilk ifade, ceza dosyasındaki en önemli ifadedir. Her ne kadar mahkeme aşamasında yeniden ifade alınsa da uygulamada daha geçerli olarak kabul edilen ilk ifadedir. Zira yargılamaya konu olan olaydan hemen sonra alınan emniyet ifadesinin, 1 ya da 2 yıl sonra alınan mahkeme ifadesinden daha doğru ve güvenilir olduğu kabul edilmektedir. İfade verilmeden önce avukat ile müvekkil arasında görüşme yapılabilme hakkı bulunmaktadır. Bu görüşmede Bursa ifade avukatına, olayın nasıl olduğu ile ilgili detaylı bilgi verilir. Bursa ifade avukatı ise, hukuki bilgi ve tecrübesini kullanarak kanuni haklarının neler olduğunu, bunları nasıl kullanacağını, ifade verirken nelere dikkat edilmesi gerektiğini hukuki sınırlar çerçevesinde aktarmaktadır. Görüşme sonlandıktan sonra ifade alınacak odaya geçilir. Kolluk birimleri tarafından savcılık talimatı ile hazırlanan sorular sorulur. Şüphelinin ifadesi sonrasında Bursa ifade avukatına söz verilir. Bursa ifade avukatı da beyanlarını zapta geçirir ve ifade alma işlemi sona erer. Herhangi bir hak kaybına uğranılmaması adına bu sürecin Bursa ifade avukatı ile birlikte yürütülmesi son derece önemlidir.