Bursa boşanma avukatı, evliliklerini sona erdirmek isteyen eşlerin boşanma sürecini başından sonuna kadar yürüten kişiye denir. Boşanma davalarında eğer eşler anlaşamazsa çekişmeli boşanma davası görülür. Çekişmeli boşanma davaları ise bazen karmaşık olabilmektedir. Çocukların velayeti ve boşanmada mal paylaşımı en çok anlaşmazlığın yaşandığı konulardır. Velayet konusunda karar yalnızca tarafların taleplerine göre verilmez. Çocukların üstün yararının gözetilerek bir karar verilmesi şarttır. Mal paylaşımı konusunda ise çok daha karmaşık olaylara rastlanmaktadır. Örneğin kredi ile alınan bir evin taksitleri devam ederken boşanmaya karar verilmesi, malvarlıklarının üçüncü kişiler üzerine yapılması, paylaşıma konu olan malların elbirliği mülkiyetine sahip olması gibi durumlarda yargılama zorlaşmaktadır. Bu gibi durumlarda boşanma avukatının hangi yolları izleyeceği çok önemlidir. Zira boşanma davalarında yapılacak bir hata, ciddi hak kayıplarına yol açmaktadır. Bu nedenle boşanma avukatı Bursa ile çalışılması son derece önem arz etmektedir.

Bursa Boşanma Avukatının Görevleri

Bursa boşanma avukatının görevlerinin en başında, dava dilekçesinin hazırlanması ve delillerin toplanması gelmektedir. Boşanma davalarında yazılı yargılama usulü uygulanmaktadır. Buna göre ilk duruşmadan önce karşılıklı olarak dilekçeler sunulmaktadır. Bu aşamaya, dilekçeler teatisi aşaması denmektedir. Dava dilekçesi, davalıya tebliğ edildikten sonra cevap vermek için 2 hafta süresi bulunmaktadır. Cevap dilekçesi sunulduktan sonra da cevaba cevap ve ikinci cevap dilekçeleri sunulmaktadır. Bu dilekçeler boşanma davalarının temel taşlarıdır. Dilekçeler içerisinde boşanmaya konu olan olaylar, deliler, hukuki dayanaklar ve emsal kararlar yer almaktadır. Boşanma dava dilekçesinde veya delil dilekçesinde belirtilmeyen ve sunulmayan bir delil ilerleyen aşamalarda sunulamamaktadır. Örneğin boşanma davalarında en önemli delilerden biri mesajlardır. Dilekçede mesaj deliline dayanılmamış ise ilerleyen aşamalarda bu delilin dikkate alınması mümkün değildir. Bu nedenlerle boşanma davalarının, boşanma avukatı ile takip edilmesi son derece önemlidir. Aksi takdirde ciddi hak kayıplarının yaşanması oldukça muhtemeldir.

Bursa Boşanma Avukatının Önemi

Bursa boşanma avukatının önemi, duruşmalarda ön plana çıkmaktadır. Boşanma davalarında her ne kadar yazılı yargılama usulü uygulansa da duruşmalardaki sözlü beyanlar da son derece önemlidir. Bilhassa tanıkların mahkeme huzurunda dinlendiği duruşmalar, dosyanın seyrine doğrudan etki etmektedir. Tarafların mahkemeye bildirmiş oldukları tanıkların beyanları alındıktan sonra yine taraflara soru sorma hakkı verilmektedir. Bu aşamada tanıklara doğru soruların doğru şekilde sorulması, davanın kazanılmasına ciddi derecede katkı sağlamaktadır. Özellikle yalan beyanda bulunan tanıkların ifadelerindeki çelişkileri anında fark edip bu doğrultuda soru sorarak gerçeğin ortaya çıkması sağlanır. Bu nedenlerle davanın, alanında uzman bir boşanma avukatı ile takip edilmesi şiddetle tavsiye edilmektedir.

Bursa Boşanma Avukatı Hangi Davalara Bakar?

Bursa boşanma avukatı hangi davalara bakar sorusunun cevabı oldukça çeşitlidir. Anlaşmalı boşanma, çekişmeli boşanma, velayet ve mal paylaşımı davaları ilk akla gelenlerdir. Velayet davası, boşanma davası ile birlikte açılabileceği gibi sonrasında da açılabilmektedir. Örneğin boşanma davası sonucunda çocuğun velayetinin babaya verilmesi kararı kesinleştikten sonra yeni bir dava açılmak suretiyle, velayetin anneye geçmesinin talep edilme imkanı bulunmaktadır.

Bursa Boşanma Avukatı Ne Kadar Kazanır?

Bursa boşanma avukatı ne kadar kazanır sorusunun net bir cevabı mevcut değildir. Zira boşanma avukatlarının kazancı bakmakta oldukları dava sayısına ve dosya başı aldıkları ücret miktarına göre değişmektedir. Boşanma davalarında uzman olan bir avukatın kazancının oldukça iyi olduğunu söylemek mümkündür. Bu davalara verilen emek fazla olduğu için talep edilen ücret de diğer davalara göre yüksek olmaktadır. Anlaşmalı boşanma davalarına verilen emek, çekişmeli boşanma davalarına nazaran daha az olduğu için kazanılan para da nispeten az olmaktadır.

Bursa Boşanma Avukatları

Bursa boşanma avukatları tarafından alınan hizmet kaliteleri değişkenlik göstermektedir. Zira boşanma davalarında yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmayan birçok kişi, kendisini boşanma avukatıolarak tanıtmaktadır. Bu durum da vatandaşların almak istedikleri hukuki hizmeti alamamaları sonucunu doğurmaktadır. Özetle Bursa boşanma avukatları arasında en iyisini bulmak için detaylı bir araştırma yapılmasında fayda vardır. 

Bursa Boşanma Avukatı Nilüfer

Bursa boşanma avukatı Nilüfer şeklinde arama yapanlar genellikle Nilüfer ilçesinde ikamet eden kişilerdir. Zira herkes ihtiyaç halinde avukatına hızlıca ulaşmak ve bu nedenle yakın olmak istemektedir. Nilüfer ilçesi, Bursa ilinde en çok boşanmaların görüldüğü ilçedir. Buna rağmen Bursa Nilüfer’de boşanma davalarında uzman olan çok fazla avukat bulunmamaktadır. Bursa adliyesinin Osmangazi ilçesinde olması nedeniyle, avukatların çoğunluğu bu ilçede ofis açmaktadır. Hukuk büromuzda, Bursa ilinin her yerinde boşanma avukatı olarak hizmet verilmektedir.

Bursa Boşanma Adliyesi

Bursa boşanma adliyesi olarak vatandaşlar tarafından aratılan yerin adı esasen Bursa Adliyesi Ek Hizmet Binası’dır. Bursa merkezinde iki tane adliye mevcuttur. Ceza mahkemelerinin bulunduğu adliye, Uluyol Adliyesi olarak geçmektedir. Boşanma davalarının görüldüğü aile mahkemeleri ise İstanbul yolundaki adliye ek hizmet binasında bulunmaktadır.

Bursa Boşanma Davası Nerede Açılır?

Bursa boşanma davası nerede açılır sorusunun cevabı aile mahkemeleridir. Sadece Bursa için değil tüm Türkiye’de boşanma davaları aile mahkemelerinde açılmaktadır. Aile mahkemelerinin bulunmadığı adliyelerde ise asliye hukuk mahkemeleri, aile mahkemesi sıfatıyla yargılama yapmaktadır. Sonuç olarak Bursa boşanma davası, adresi Buttim mevkii olarak nitelendirilen ek hizmet binasındaki aile mahkemeleri tevzi bürosunda açılmaktadır.

Bursa Boşanma Avukat Numarası

Bursa boşanma avukat numarası, Google arama motorunda en çok aratılanlardan biridir. Boşanma kararı alan kişiler tarafından yapılan bu aramalarda önemli olan husus, boşanma kararının kesin olup olmadığıdır. Zira hukuk büromuza başvuran birçok kişi bazen dava öncesinde bazen de dava devam ederken, eşi ile barışmaktadır. Bu nedenle boşanma avukatı ihtiyacı nedeniyle büromuza başvuran kişilere sorduğumuz ilk soru, boşanmaktaki niyetin ciddi olup olmadığıdır. Boşanma konusundaki iradesinde değişiklik olmayacak kişilerle bu sürecin yürütülmesi daha sağlıklı ve doğru olmaktadır.

Bursa’da Boşanma Avukatı Arıyorum

Bursa’da boşanma avukatı arıyorum şeklindeki aramalar da oldukça popülerdir. Ülkemizde ve dolayısıyla Bursa’da boşanma davaları her geçen gün artmaktadır. Boşanma konusunda karar veren kişiler de doğal olarak bu süreci bir uzman ile yürütmek istemektedir. Bu kapsamda yapılan aramalarda doğru sonucun yani en iyi boşanma avukatının bulunması oldukça önemlidir. Zira bu alanda uzman olmayan avukatlar veya arzuhalciler tarafından açılan davalarda hak kayıplarının yaşandığı görülmektedir.

Bursa Boşanma Avukatı Ücretleri 2023

Bursa Boşanma Avukatı Ücretleri 2023 yılında artış göstermiştir. Boşanma davalarında 2023 yılı için alınması gereken en az ücret 9.200 TL’dir. Avukatlık asgari ücret tarifesinde belirlenen bu rakamdan daha az avukat ücreti belirlenmesi yasaktır. Alt sınır bu olmakla birlikte herhangi bir üst limit bulunmamaktadır. Boşanma avukatı ücreti her dosya için ayrı ayrı belirlenmektedir. Zira her dosyanın kendine has zorlukları bulunduğu gibi harcanan emek ve mesai de değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle çalışılmak istenen avukat ile iletişime geçilerek ücretin öğrenilmesi gerekmektedir.

Bursa Boşanma Avukatı Yorumları

Bursa boşanma avukatı yorumları genellikle Google haritalar uygulamasının altında bulunmaktadır. Bu yorumların gerçek olup olmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Zira bu şekilde gerçek olmayan hesaplar kullanılarak reklam yapan kişiler mevcuttur. Özetle boşanma avukatı arayan kişilerin yalnızca bu yorumları inceleyerek karara varması son derece sakıncalıdır.

Bursa Boşanma Avukatı Danışma Ücreti

Bursa boşanma avukatı danışma ücreti 2023 yılı için 1.200 TL’den başlamaktadır. Bu rakam avukatlık asgari ücret tarifesinde belirlenen ücrettir. Bu meblağın altında danışma hizmeti verilmesi yasaktır. Ayrıca bu ücret 1 saate kadar olan danışma için geçerlidir. Devam eden her saat için ayrıca 700 TL daha ödeme yapılması gerekmektedir.

Bursa Boşanma Avukatı Sayısı

Bursa boşanma avukatı sayısı her geçen gün hızlı bir şekilde artmaktadır. Ancak tam bir rakam verilmesi imkansızdır. Zira resmi olarak boşanma avukatı diye bir ayrım mevcut değildir. Boşanma alanda uzmanlaşan avukatlar bu şekilde nitelendirilmektedir. Bu alanda gerçek anlamda uzman bir avukat bulmak oldukça zordur. Birçok kişi kendini uzman olarak nitelendirmekte ise de bu durum gerçeği yansıtmamaktadır.

Bursa Boşanma Avukatı Sorgulama

Bursa boşanma avukatı sorgulama, Bursa Barosu’nun veya Türkiye Barolar Birliği’nin resmi internet sitesinden yapılmaktadır. Sorgulamak istenen avukatın adı ve soyadı ilgili kısımlara girilerek sonuca varılır.

Bursa Boşanma Avukatı Tavsiye

Bursa boşanma avukatı tavsiye, Google arama motorunda en çok aratılan konulardan biridir. Güvenilir bir avukat tanıdığı olmayan kişiler, internet üzerindeki tavsiyelerle avukat arayışına girmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki en iyi tavsiye, bizzat tecrübe eden yakın çevreden gelmektedir. Zira internetteki tavsiyelerin kim tarafından yazıldığı çoğu zaman bilinmemektedir. Yani internette bulunan yanlış yönlendirmelerle boşanma avukatı bulduğunu düşünen vatandaşlar, çoğu zaman yazılan güzel şeylerin gerçek olmadığını yaşayarak öğrenmektedir. Bu nedenlerle herhangi bir hak kaybına uğranılmaması için yalnızca tavsiye yorumlarına değil boşanma avukatının internet sitesinin detaylı bir şekilde incelenip değerlendirilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bursa Boşanma Avukatı Fiyatları

Bursa boşanma avukatı fiyatları oldukça değişkenlik geçirmektedir. Zira her avukatın dosya bilgisi, ofisi, çalışma ekibi ve mesleki tecrübesi aynı değildir. Boşanma davası fiyatlarını belirleyen etkenlerin başında, olayın zorluğu gelmektedir. Yani yazılacak dilekçe sayısı, tahmini yargılama süresi, verilecek emek ve mesai kapsamında bir değerlendirme yapılır. Yine boşanma avukatının bilgisi, tecrübesi ve çalışma ekibi fiyatı doğrudan etkilemektedir. Yeni mezun bir avukat ile 10 yıllık boşanma avukatının talep ettiği fiyatlar arasında fark olması oldukça normaldir. Zira avukatlık mesleğinde belki de en önemli faktör tecrübedir. Tecrübeli boşanma avukatı, davayı açmadan önce dahi ileride yaşanabilecek tüm olası senaryoları öngörebilmektedir. Bu da davalarda ciddi avantaj sağlamaktadır. Bu nedenle boşanma avukatı fiyatları konusunda yalnızca meblağ yönünden değerlendirme yapılması ve karar verilmesi doğru olmamaktadır.

En İyi Bursa Boşanma Avukatı

En iyi Bursa boşanma avukatı ile çalışmak, herkes tarafından istenen bir şeydir. Zira herkes, tarafı olduğu davaları kazanmak istemektedir. Davayı kazanma ihtimalini artıran en önemli faktörlerden biri boşanma avukatının bilgisi ve tecrübesidir. Bazen çok zor görünen davalarda, farklı bir yoldan gidilmesi veya bir detayın yakalanması halinde kolay bir şekilde istenen sonuca gidilmektedir. Bu nedenle Bursa’nın en iyi boşanma avukatı ile çalışmak olası hak kayıplarının önüne geçtiği gibi davalarda istenen sonuca ulaşmayı sağlamaktadır.

En İyi Boşanma Avukatı Bursa

En iyi boşanma avukatı Bursa da yine Google arama motorunda sıkça aratılanlardan biridir. Boşanmaya karar verilmesinin akabinde ilk yapılan şey boşanma avukatı aramaktır. Bu avukat arayışı da günümüzde en çok internet üzerinden yapılmaktadır. Bu alanda en iyi avukat ile çalışmak isteyen kişiler de bu şekilde arama yapmakta ise de her zaman doğru kişiye ulaşamamaktadırlar. Sonuç olarak boşanma avukatı ile iletişime geçilerek tüm soru işaretleri giderildikten sonra anlaşma sağlanmasının en sağlıklı yol olduğunu söylemek mümkündür.

Tek Celsede Boşayan Avukat Bursa

Tek celsede boşayan avukat Bursa en çok merak edilen hususlardan biridir. Boşanma davası açan herkes doğal olarak tek celsede boşanmak istemektedir. Ancak bu yalnızca iki şekilde mümkündür. Bunlardan ilki anlaşmalı boşanmadır. Anlaşmalı boşanma davası açıldıktan sonra, mahkeme kalemi ile görüşme sağlanarak yakın bir tarihe randevu alınmaktadır. Bu ilk duruşmada da boşanma gerçekleşmektedir. Evlilikleri 1 yılı doldurmayan eşler de tek celsede boşanabilmektedir. Ancak hukuken anlaşmalı boşanma davası değil çekişmeli boşanma davası açılmaktadır. Zira 1 yılı doldurmayan evlilikler ile ilgili anlaşmalı boşanma yoluna başvurulamamaktadır. Her ne kadar adı çekişmeli boşanma olsa da süreç, tıpkı anlaşmalı boşanma gibi ilerlemektedir. Ancak burada aile mahkemeleri tarafından genellikle tanık dinlenmek istenmektedir. İlk duruşmaya tanıkların gelmesi ve tarafların boşanmak istemesi halinde çekişmeli boşanma davası da tek celsede sonuçlanmaktadır. Tek celsede boşayan avukat Bursa ile iletişime geçilerek detaylı bilgi alınması daha doğru olacaktır.

Bursa Anlaşmalı Boşanma Avukatı

Bursa anlaşmalı boşanma avukatı, Bursa ilinde anlaşmalı boşanma konusunda bilgisi ve tecrübesi olan avukatlara denilmektedir.Yukarıda da bahsedildiği üzere anlaşmalı boşanma davaları tek celsede sona ermektedir.Ancak bazen taraflar anlaşsa dahi kanunen anlaşmalı boşanma davası açılamayacak durumlar bulunmaktadır. Evliliklerinden itibaren 1 yıl geçmeyen eşlerin anlaşmalı boşanma davası açması halinde, dava usul yönünden reddedilecektir.Zira anlaşmalı boşanma için kanunda aranan şartların başında evlilik süresinin bir yılı doldurmuş olması bulunmaktadır. Eşlerden birinin dava dilekçesi ekine anlaşmalı boşanma protokolünü sunması ve diğer eşin mahkeme huzurunda bunu kabul etmesi haline anlaşmalı boşanma gerçekleşir. Daha detaylı bilgi için Av. Sarp Özdemir ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Bursa Çekişmeli Boşanma Avukatı

Bursa çekişmeli boşanma avukatı, evlilik birliğinin anlaşmalı olarak bitirilmesinin mümkün olmadığı durumlarda karşımıza çıkmaktadır. Taraflardan yalnızca birinin boşanmak istemesi halinde boşanma davası çekişmeli olmaktadır. Ayrıca iki taraf da boşanmak istemesine rağmen şartlarda anlaşamaması halinde yine dava çekişmeli olarak devam etmektedir. Çocukların velayeti, nafaka ve tazminat gibi konularda uzlaşma sağlanmaması halinde boşanmada kusurun kimde olduğuna yönelik araştırma yapılmaktadır. Ayrıca yine müşterek çocukların hangi eşte kalmasının daha iyi olacağı da bir diğer araştırma konusudur. Çekişmeli boşanma davaları sürecinde birtakım zorluklar yaşansa da Av. Sarp Özdemir ile bu süreç güvenli bir şekilde sonuçlandırılmaktadır.

Bursa Nafaka Avukatı

Bursa nafaka avukatının baktığı davalar iştirak nafakası, tedbir nafakası ve yardım nafakasıdır. Tedbir nafakası, karar verilinceye kadar mağduriyet yaşayacak olan tarafa verilir. Dava sonunda lehine tedbir nafakası bağlanan kişinin haklı olduğu tespit edilirse tedbir nafakası, yardım veya iştirak nafakasına dönüşür. Yardım nafakası, boşandıktan sonra maddi olarak güçlük yaşayacak olan tarafın lehine hükmedilen nafakadır. Ayrıca 18 yaşından büyük çocuklar tarafından da yardım nafakası talepli dava açılabilir. Anne veya babasından yeterli maddi yardımı alamayan ergin çocuk, dava açarak nafaka alabilmektedir. İştirak nafakası ise boşanma sonrasında ergin olmayan çocukların giderleri için velayet sahibi olan tarafa ödenen nafakadır.

Bursa Velayet Avukatı

Bursa velayet avukatı, gerek boşanma davası sırasında gerek ise de boşanma davası sonuçlandıktan sonra açılan velayet davalarına bakan avukatlara denmektedir. Mahkemeler tarafından verilen kararlarda çocuğun üstün yararının gözetilmesi çok önemlidir. Yani taraflardan biri boşanmada kusurlu olsa dahi çocuğun onda kalması daha iyi olacaksa, velayetin kusurlu olan eşe verilmesi gerekmektedir. Aile mahkemesi tarafından bu husus kendiliğinden araştırılmaktadır. Çocukların psikolojik olarak etkilenmemesi için mümkün mertebe mahkemelerden uzak tutulmalarının sağlanması önem arz etmektedir. Boşanma davası ile birlikte çocuğun velayetinin karşı tarafa verilmesi demek velayet kararının ilelebet devam edeceği anlamını taşımamaktadır. Velayete dair karar kesinleşmiş olsa da çocuğun velayetini isteyen tarafın yeniden dava açması mümkündür.

Bursa Mal Paylaşımı Avukatı

Bursa mal paylaşımı avukatı, boşanma kararının kesinleşmesi sonrasında birlikte mal rejiminin tasfiyesinden kaynaklanan davalara bakan avukatlara denmektedir. Aksi kararlaştırılmadığı sürece mal paylaşımında, edinilmiş mallara katılma rejimi usulü uygulanmaktadır. Edinilmiş mallara nelerin dahil olduğu site içeriğindeki makalemizde detayı ile izah edilmiştir. Edinilmiş mallara dahil olmayan malvarlıklarının başında miras malları gelmektedir. Kişilere miras olarak kalan malvarlıklarının, boşanmada mal paylaşımına konu edilmesi mümkün değildir. Boşanmada mal paylaşımı davasının, boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 10 yıl içerisinde açılması gerekmektedir. Normal şartlarda boşanma kararı kesinleşmeksizin mal paylaşımı davası açılamaz. Ancak mal kaçırma durumunun bulunduğu olaylarda boşanma davası ile birlikte mal paylaşımı davası açılması ve malvarlıkları üzerine tedbir kararı işlenmesi mümkündür.